“Bay İmkansız” Mitsuyo Maeda Kimdir?

Mitsuyo Esai MAEDA

BJJ İstanbul
Maeda

Jiu jitsu’ya başladığım dönemde çok azımız Mitsuyo Esai Maeda adını biliyorduk.
Başladıktan yıllar sonra, onun adını ilk defa duyduğumda aslında bu disiplin üzerinde ne kadar hakkı olduğunu düşünemedim bile.
Gracie ailesi, son yıllarda pazarlama konusundaki dehalarını muhteşem iş etikleri ile birleştirip jiu jitsu’yu kendi disiplinleriymiş gibi dünyaya lanse ettiler. Zaman içinde jiu jitsu hakkında daha fazla bilgi sahibi olunca Maeda’nın aslında jiu jitsu ağacının en tepesindeki kişi olduğuna kesin kanaat getirdim. Gracie ailesi jiu jitsu’yu Maeda’nın bıraktığı yerden devralıp disiplin için harika işler yaptığı kesin. Bu inanılmaz sanatı dünyaya tanıttı ve ciddi saygınlık kazandırdılar. Sırf kendilerini ve sistemi defalarca test ettikleri için bile ciddi kredi almayı hak ediyorlar.
Fakat işin temeline indiğimizde Gracie ailesinin jiu jitsu’ya teknik olarak bir inovasyon getirmediğini ve sistemde ciddi değişiklikler yapmadığını görüyoruz.
Maeda’nın Brezilya’da ilk öğrettiği jiu jitsu, judo’nun yer teknikleri (kosen) ve dünyayı gezerken öğrendiği bazı güreş teknikleridir. Kodokan zamanında da yapılan kosen-newaza ve Gracie jiu jitsu arasında ciddiye alınacak bir fark yok. Hatta modern kabul edilen bazı pozisyonlar (de la riva, half guard, berimbolo) o zaman da vardı. Fakat bu isimlerle anılmıyorlardı.
Dünyayı gezerek yaptığı mücadelelerle hayatını kazanan, gizemli bir geçmişi olan, Samuray’ın yeni nesle geçişini temsil eden jenerasyondan Maeda’yı bence daha iyi tanımalıyız.

AMERİKA MACERASI

BJJ Turkey
Tomita

Maeda, 1904 yılında eğitmeni Tsunejiro Tomita ile Amerika’ya gitti. Birlikte Amerika Askeri okulu West Point’de tanıtım yaptılar. Ordu mensubu bazı güreşçiler Maeda’ya meydan okudular. Maeda kısa zaman içinde güreşçinin kolunu yakalayıp onu pes ettirdi. Bu kısa tanıtım seminerinden sonra Tomita Amerika’nın batısına doğru yol alırken Maeda New York ta kaldı.
Bir dönem Princeton Üniversitesi’nde ders verdi bu sırada 3 tane maç kazandı. Bir süre New York’ta eğitim verdi fakat Amerikalılar Japon tarzı eğitime uyum sağlayamıyorlardı. Maeda devamlı öğrenci kaybediyor ve geçimini sağlayamıyordu. Bu dönem para için maçlara çıkmaya başladı. Para için dövüşmek, ait olduğu Kodokan okulunun kurallarına aykırı olmasına rağmen Maeda dövüş kariyerine başladı.

Not: (Birlikte beyaz saraya gidip dönemin başbakanı Teddy Roosavelt ile tanıştıkları rivayet edilse de bu gerçek değildir.)

TOHUM NEREDE ATILDI?

Maeda 18 Aralık 1878 de Hirosaki Funazawa köyünde, Hirosaki, Aomori, Japonya’da doğdu. 18 yaşında Tokyo’ya taşındı ve Judo’ya başladı. Kodokan’a ilk kaydı 1897 yılındadır. Yetenekli bir genç olduğu için akademi içinde çok dikkat toplamış gelecek vaat eden bir dövüşçü olarak anılmıştır.

MMA TürkiyeHayatına bakıldığında Maeda ilginç bir adamdır. Dünyayı neden gezdiği net bir şekilde bilinmiyor. Bu da Maeda’nın aslında bir Japon ajanı olduğu söylentilerine neden olmuştur. Dünyanın çeşitli yerlerinde her türlü dövüş müsabakalarına katılmış, kurallı ve kuralsız tüm meydan okumaları kabul etmiş, hiçbirini kaybetmediği rivayet edilse de İngiltere’de 2 adet maç kaybetmiştir. Bu maçlar serbest sıklette olup, kimonosuz gerçekleşmiştir. Maeda hiçbir Gi (Kimono) maçını kaybetmemiştir. 2000’den fazla maçı olduğu rivayet edilir.

BJJ Turkiye
Luiz Franca

Maeda, Brezilya’ya geldiğinde, ülkede bir Japon kolonisi kurulmasına yardımcı olmuştur. Kendisine ödüllü maçlar bulmakta yardım eden ve bölgede güçlü bir adam olarak tanınan Gastao Gracie’nin oğlu Carlos Gracie’ye Kodokan kurallarını hiçe sayarak jiu jitsu öğretmeye başlamıştır.
Bu dönemde sadece Gracie’lere değil Luiz Franca’ya da jiu jitsu öğretmiş. (Kodokan kurallarına göre Japon olmayanlara ata mirası olan jiu jitsu öğretilmesi o dönemde yasaktır).
Luiz Franca da kendi ekolünü kurmuş ve bu ekolden önemli başarılar kazanmış dövüşçüleri çıkmış olmasına rağmen adı çok bilinmez.
Günümüzde GF Team ve Nova Uniao gibi bir çok başarılı sporcu yetiştirmiş takımlar Gracie soyundan değil Luiz Franca soyundan geliyorlar.

Maeda 1921 de ilk akademisini açtıktan sadece 4 yıl sonra, 1925 yılında Carlos Gracie de Brezilya’da ilk okulunu açtı. Akademi açıldığında Carlos sadece 3 yıldır jiu jitsu çalışıyordu.

KODOKAN KODLARI

Maeda’nın Kodokan’dan kovulduğu rivayet edilir. Bunun sebebi Kodokan’ın 2 temel kuralını ihlal etmesine dayanıyor. Bu kuralların ilki Japon olmayanlara jiu jitsu öğretmek. İkincisi ise para için dövüşmesidir. Kodokan’ın kurucusu Kano’nun ise yer tarzını benimsememiş olması ve “İnsanlar ayakta durmak için yaratılmış yerde sürünmek için değil” demesi Maeda’ya aslında çok da sıcak bakmadığı izlemini doğuruyor. Bütün bu gerçekler ortada olmasına rağmen Maeda’nın Kodokan’dan kovulduğuna dair bir belge ya da ispat yoktur. Yıllar sonra Maeda, karşılaştığı bazı Japonlara “Umarım bu dedikodu gerçek değildir” demiştir.
BJJ Turkey

ÖZEL HAYATI

1925 yılında Brezilya da Japon kolonisi kurmak amacı ile kurulmuş bir şirket ile uzun yıllar boyunca çalışmış ve bölgede Japon yerleşiminin kültürel ve ekonomik sebepler ile başarısız olmasının ardından bir süre daha Japonlara yardım etmeye çalışmıştır.
Bu dönemde yaptığı hizmetlerden ötürü hem Brezilya hem de Japonya tarafından ödüllendirilmiştir. Hayatının ilk dönemini Amerika, Avrupa ve Güney Amerika’yı gezerek geçirmiştir. bjj istanbul
Maeda, 1930 yılında Brezilya vatandaşı olup adını Otávio Maeda olarak değiştirdi. Brezilya’da kalmaya karar vermiş ve Fransız konsolosun kızı ile bir süre birlikte yaşamış, bir çocuk yapmıştır. Anne ve çocuk 2 yaşında iken hayatlarını kaybederler. Maeda tekrar 44 yaşında İskoç asıllı bir kadınla evlenir. Her ne kadar hayatının son dönemlerinde Japonya’ya olan özlemini dile getirse de 1941’de ölene kadar hayatını Belem de Amazon da sürdürdü.
Corvos Brazilian Jiu Jitsu’muzun kökeninin böyle gerçek bir savaşçıdan gelmesi ile gurur duyuyorum.
Mitsuyo Maeda, hayatı ve dövüşmeye getirdiği farklı bakış açısı ile gerçek bir modern samuraydır. Kendisini saygıyla anıyorum.

 • Volkan

  Hala benim gibi gracie ailesini bilen ama bu sanatın en tepesindeki kişiyi tanımayan çok kişi olduğunu düşünüyorum. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş hocam. Teşekkürler 🙏

 • Murat

  Hocam müthiş bi yazı olmuş çok teşekkürler.

 • Mehmet

  Hocam çok güzel bir yazı. Teşekkürler. Galiba Gracie’ler kadar Luiz Franca’yı da bilmek gerekiyor. Ben BJJ’de çok ama çok yeniyim ama galiba -combative’leri (ve self defense tekniklerini) içeren ve içermeyen- çok fazla farklı stil var. Keşke daha da sık yazsanız ya da önceki video önerileri gibi başka önerilerde de bulunsanız ve okusak. Tekrar teşekkürler.

  • Teşekkürler Mehmet.
   Luiz Franca BJJ için çok önemli bir isim.
   İnternet te onunla ilgili bir kaç ingilizce yazı bulabilirsin.
   Fırsatım oldukça buradan paylaşımda bulunmaya çalışıyorum. İlerleyen zamanlarda daha fazla yazıcam söz 🙂