MMA & BJJ Akademisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

EğitmenMaster Ken

Savaş sanatları bir öğretidir ve insan iletişimi üzerine kurulur. Brazilian Jiu Jitsu ya da Karma Dövüş Sanatları (Mixed Martial Arts) eğitimi almak için aslında bir salona değil, oradaki eğitmene kayıt yaparsınız. Bu nedenle de, bir kulüp, akademi ya da salona kayıt yaparken araştırılması gereken en önemli unsur eğitmendir. Eğer eğitmeninize doğru soruları sormuyorsanız, hayatınızın en değerli şeyini, yani ZAMANINIZI harcıyor olabilirsiniz.
Daha da kötüsü; bilgisiz, öğrenmeye kapalı, egosuna ve narsisizmine hakim olamayan bir eğitmen, sizi gerçek potansiyelinize taşıyamayacağı gibi sakatlık riskinizi de artıracaktır.
Başka bir önemli konu da, eğitmenin bir eğitici mi yoksa isim yapmış bir dövüşçü mü olduğu. Unutmayın, harika dövüşçüler her zaman harika eğitmenler olmazlar.

Benim şahsen bugün bir BJJ&MMA akademisinden içeri girerken soracağım sorular şunlar olurdu:

Hangi soyun (Lineage) altındasınız. Bu işi kimlerden, nerede öğrendiniz?

Tabii, verilen cevabın geçerliliğini incelemek size kalıyor. Siz, eğitmenin bu kişilerden tek özel ders alıp adlarını kullanmadığından ya da beraber çektirdikleri tek bir fotoğrafı kanıt olarak sunmadığından emin olun. En az bir BJJ mavi kuşak sahibinin olmadığı bir akademide MMA olamaz, hemen ayrılın.

Amatör ve profesyonel öğrencilerinizin oranı nedir?

Bir akademinin işi sadece spor yaptırmak değil, dövüşçü yetiştirmektir. Eğer içerde az da olsa profesyoneller yoksa orası ekmeği olmayan bir fırından farksızdır. Böyle bir yere ter atmak için gidebilirsiniz ancak büyük beklentileriniz varsa bunları törpülemeniz gerekecektir.

MMA ve BJJ’de yetiştirdiğiniz en başarılı öğrenciler kimler?

Dövüş sanatlarında bir eğitmenin değeri yetiştirdiği öğrencilerin başarılarıyla ölçülür. Akademiye adımınızı atmadan önce o akademiden çıkanların başarılarına bakın, eğitmenin ne kadar havalı olduğuna yada kaç tane ünlü isme ders verdiğine değil.

Eğitimi kendiniz mi veriyorsunuz?

Başta da söylediğim gibi, bir akademide eğitmen her şeydir. Eğitmenin dersleri düzensiz verdiği ya da derslere kendisinin katılmadığı bir yerde tekniğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi çok da mümkün değil. Tabii, kariyerinizin de…

MMA dersinizde hangi disiplinler mevcut?

“Kafana göre disiplinleri karıştır” işi özellikle ülkemizdeki MMA camiasında çok popülerdir.
Yine de hatırlatayım; MMA eğitiminde Boks, Muay Thai, BJJ ve güreş disiplinlerinin bulunması şarttır. Yani Tekvando ve Wing Tsun karıştırınca MMA dövüşçüsü olunmaz, mağdur olunur .

Asla Unutmayın:

MMA ve BJJ akademileri sadece teknik öğrenilen ve idman yapılan yerler değildir. Eğer eğitmenler size BJJ-MMA kültürü ve tarihiyle ilgili bilgi vermiyorsa, orada yanlış giden bir şeyler vardır.

SALON OLANAKLARI VE HİJYEN

Bir akademide hijyen son derece önemlidir, özellikle konu suratınızı yerlerine sürdüğünüz minderler olunca..
Minderlerin ve genel olarak akademinin temiz olması, akademinin içinde hijyen kurallarına uyulması son derece önemlidir. Hijyen kurallarına uyulmasını sağlayacak olanlar da eğitmen ve asistanlarıdır. Hijyen atlanamayacak ve ertelenemeyecek bir konudur. Gittiğiniz akademinin bu konudaki ciddiyetini test edin ve gerekirse bir eğitmen ile görüşün. Eğer yine de bir değişim göremiyorsanız ayrılın. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değil.

Hijyen konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

 • Mindere ayakkabı ile kesinlikle basılmamalı.
 • Minderin hangi sıklıkla ve hangi dezenfektan malzeme ile temizlendiği çok önemlidir. Bir akademideki minderler her gün düzenli olarak temizlenmeli.
 • Ders sırasında herhangi bir koku duyuyorsanız, bu akademideki bazı kişilerin kişisel hijyen kurallarına uymadığını gösterir. Arada sırada bu durumla karşılaşmak doğal olsa da, sorunun devam etmesi durumunda gereken adımların atılması gerekir.
 • İdman yaptığımız takım arkadaşlarınızın Gi’leri her zaman temiz olmalıdır. Eğer değil ise inanın bunu önce siz fark edeceksiniz. Gi ağır bir tekstil malzemesidir ve içerisinde yaşayan bakteri ve virüsler vardır. Düzenli olarak temizlenmesi gerekir ve asla idman teri ile kurumasına izin verilmemelidir. Unutmayın, BJJ yaparken bu Gi’ler gözünüz ve derinizdeki ufak çizikler ile temas edecektir.
 • BJJ kuşakları düzenli yıkanmalıdır. Yıkanırsa kemerin büyüsü kaçar hikayesi sadece sizin değil takım arkadaşlarınızın da sağlığını bozabilir. 2 yıl yıkanmamış bir kemeri bir laboratuara götürüp inceletmenizde fayda var. Sonuçları bu postun altına yazabilirsiniz.
 • MMA idmanı için herkesin kendi eldiveni olmalıdır. Ortada kullanılan genel bir eldiven yığını sadece bir mikrop yuvasıdır. Siz kullanmasanız bile bu eldivenleri kullanan bir takım arkadaşınızla idman yaptığınızda dikkatli olmalısınız.

Hijyen kurallarına uyulmayan bir akademide idman yapmayı seçecekseniz yeni dostlarınızı tanıyın isterim.

TAKIM VE BJJ KÜLTÜRÜ

Bir akademide eğitmen ne kadar önemliyse ‘Takım’da o kadar önemlidir. Hem teknik hem de sosyal olarak zengin bir çeşitliliğe sahip takımlar gelişiminiz için ideal olan yerlerdir. Akademinin içinde bir takım ruhu varsa BJJ ve MMA sporlarından kazanımlarınız da daha farklı olacaktır.
BJJ ya da MMA’e başlamayı kafaya koyduysanız, hayatınıza birbirine kenetlenmiş ciddi bir arkadaş grubu ve sağlam bir network katmak üzeresiniz. Katılmayı düşündüğünüz akademideki üyelerin de bunun farkında olması önemlidir. Bu da takıma daha ilk yıllarında takımın eğitmeni tarafından aşılanması gereken bir kültürdür.

Takım nedir?

Demir demiri biler, insan da insanı… BJJ ve MMA’de ulaşacağınız seviyeyi eğitmeniniz kadar takım arkadaşlarınız da belirleyecektir. Unutmayın, en iyi takım arkadaşınızdan sadece biraz daha iyi olabilirsiniz. Minder üstünde rakibiniz ve sokakta en yakın dostunuz olan takım arkadaşlarınızın gelişmesi sizi de geliştirecektir. Bunu anlayan ve takım ruhu oturmuş olan akademiler beraber güçlenecek, diğerlerine göre her zaman bir adım önde olacaktır.

Corvos Combat İstanbul

 

AKTİVİTE VE ENERJİ SEVİYESİ

Bir akademinin kalitesini gösteren detaylardan biri de akademinin enerjisi ve aktivite seviyesidir. BJJ ve MMA akademileri sıradan bir programla, sıradan bir işletme olma lüksüne sahip değildir. Bu yolda ilerleyebilmek için akademinin dünyadaki gelişmelerden haberdar olması, yeni trendleri ve disiplinleri takip etmesi ve bunları özümseyip öğrencilere aktarması gerekir. Bu nedenle bir akademiye kayıt yaptırırken, programdaki derslerin dışında planladıkları ve daha önceki yıllarda gerçekleştirdikleri seminer ve workshopları sormayı asla ihmal etmeyin.
Yurt içi ve yurt dışından eğitmenlerin akademiyi hangi aralıklarla ziyaret ettiğini ve ne tür eğitimler verdiklerini not edin. Takımın yurt içi ve yurt dışı ev sahipliği ettiği organizasyon ve kampları mutlaka öğrenin. Sosyal aktiviteler yapıyorlar mı, yoksa takım sadece minderde mi kalıyor?
Yine de asla unutmamak lazım ki; insan mutlu olduğu ve kendini rahat hissettiği yerde gelişir.
Dünyanın en iyi eğitmenleri ile en temiz akademisinde bile olsanız, eğer huzurlu değilseniz bunun sebebini sorgulayın ve gerekiyorsa ayrılın.
Günün sonunda birçoğunuz profesyonel bir dövüşçü olmak için çalışmıyor.
Kendinizi nerede huzurlu ve rahat hissediyorsanız orada olmalısınız.

Kısacası

Kısaca aklıma gelenler bunlar. Tabi herkesin beklentileri birbirinden farklı.
Sizin eğitime başlarken aradığınız kriterler neler?

Yorumlarınızı bekliyorum.

 • Mesutinho

  Bir ara Bjj Eastern Europe bu konuyla ilgili bi post yazmisti. “Herhalde daha iyi anlatilamazdi bu konu” demistim ama simdi goruyorum ki cok daha mantikli ve guzel bir sekilde de anlatilabiliyomus. Turkiye’de Bjj ile ilgili kaynak diger ulke ve dillere gore cok azken bu blog ve postlariniz cok aydinlatici oluyor bence. 👊🏾👊🏾🤙🏽🤙🏽🤙🏽👌🏻👌🏻👌🏻.

 • Bence akademiye yeni gelenlerin değil bu işe başlamayı düşünen herkes’in oturup önce 1 kere, sonra sabah tok karına 1 kere ve daha sonra ertesi gün 1 kere daha dikkatlice ve ince ince okuması gereken bir içerik olmuş ellerinize sağlık.

 • Cinar

  Gerçekten çok güzel bir yazı. Elinize sağlık. Bir süredir savunma sanatlarıyla uğraşan biri olarak aklımdaki şeylere yanıt vermişsiniz. Ben de BJJ’ye başlamayı düşünüyorum. Anadolu yakasında bir yeriniz var mı? (Anadolu yakasında yaşadığım ve yoğun bir tempoda çalıştığım için Avrupa yakasına gelmem zor gözüküyor.)

  • Merhaba Mehmet
   Yorumun için teşekkürler. Ne yazık ki şu anda İstanbul’da sadece Şişli’deyiz. Fakat ilerleyen zamanlarda karşı taraf için projelerimiz var.

   • Cinar

    Yanıtınız için çok teşekkür ederim.
    Sizi ve Corvos’u en yakın zamanda Anadolu yakasında görmeyi ve sizlerle beraber çalışmayı heyecanla bekliyorum. 🙂

 • Timur

  Gerçekten Türkiyede tek pro düşünen kulüp herhalde büyük bir MMA organizasyonuna bile sporcu çıkarttılar.
  ama avcılarda yaşadığım için bana uzak kalıyor keşke katılma imkanım olsa.

  • Burak Değer Biçer

   Teşekkürler Timur.
   Umarım ileride çalışma fırsatımız olur.

  • Teşekkürler Timur.
   Umarım ileride çalışma fırsatımız olur.

 • Yusuf Emre

  Değerli hocam, bilgiler için teşekkür ederiz. BJJ’de kuşak sistemi hakkında da bir yazı yazabilir misiniz?

 • Enes Kaya

  Hocam sizi takip etmeye dün başladım ve gerçekten bu işi bu kadar ciddi düzgün yapan tek kişi olduğunuza kanaat getirdim. Sizinle tanışmayı ve çalışmayı gerçekten çok isterim..