Kişisel SavunmaSelf Defense Corvos Türkiye

Kişisel Savunma (Self Defense)

Yıllardır Dövüş/Savaş Sanatları/Sporları ile ilgili karşılaştığım en büyük yanılgılardan biri savunma anlayışı ile ilgili diyebilirim. Neredeyse her gün benimle görüşmeye gelen insanlara aslında savunmanın ne olduğu ve ne olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Bu benim için sadece bir iş değil aynı zamanda manevi bir görev diyebilirim.

Corvos Self DefenseBazı kişiler size ölümcül teknikler öğretip sizi gerçek olmayan, (sahte bir güvenlik hissine sokarak) sözde gerçekle sokakta kendinizi savunabileceğinize inandırırlar. Bu duruma “False sense of security” denir. Bu, kişinin gerçek olmayan, pratikte uygulayamayacağı bazı bilgiler ve öğretilerle (kendisini güvende hissetmeye başlamasıdır) güven sahibi olmasıdır. Sporda bu durum sadece kaybetmenize sebep olurken, konu kişisel savunma olduğunda hayatınızı kaybetmenize sebep olabilir.

Kişisel Savunma Esasları:

Birçok insanın kişisel savunma esasları hakkında bildikleri yanlış ya da yetersiz. Bugüne kadar tanıştığım kişilerin çoğu kişisel savunma anını 3. Evreden, yani yakın kontaktan ibaret sanıyor.

Oysa Self-Defense 4 evreden oluşur.
1. Önlem
2. Tehdit analizi
3. Savunma
4. Saldırı sonrası güvenli alan oluşturulması

Önlem ve tehdit analizi.

Önlem ve tehdit analizi her şeyin başı. Kişisel güvenlik, saldırıya uğradığınızda başlamaz. Eğer böyle düşünüyorsanız bazı hareketleri zamanında yapmakta gecikecek, kendinizi savunabilme oranınızı ciddi anlamda düşüreceksiniz. Oysa alacağınız bazı kolay önlemler sayesinde saldırı riskini azaltabilirsiniz. Farkındalık çok önemli. İşin büyük bir kısmı aslında bakış açısı ile ilgili. Pro güvenlik personelleri çalıştıkları süre içerisinde eğitimli ve kontrollü birer paranoyak gibi davranırlar aslında.

• Her zaman nereye gittiğinizi bilin. Suç oranının yüksek olduğu yerleşimin az olduğu semtlerde yalnız başınıza gezmeyin. Kolay hedef olmayın.

• Çevrenizi devamlı olarak inceleyin. En yakındaki benzin istasyonu hastane gibi merkezi pozisyonlarda bulunan yerleri aklınızda tutun.

• Kişisel alanınızın boyutu dışarı çıktığınızda artar. Dışarıda kimin kişisel alanınıza girdiğine dikkat edin.

• Bu biraz zor biliyorum ama sokakta hiç kimse ile tartışmayın, sizinle alakalı olmayan konularda bizzat kendiniz müdahale etmeyin. Bu tür durumların bazıları size hazırlanmış tuzaklar bile olabilir.

• Oradan uzaklaşmanızı sağlayacak kadar parayı cüzdanınızdan ayrı tutarak gizleyin. Hiç bir zaman cüzdanınızı ya da paranızı istendiğinde vermemezlik etmeyin. Her ne kadar tanıdığım bazı kadınlar yeni çantaları için ölmeyi göze alabileceklerse de unutmayın canınız çantanızdan daha kıymetli.

• Başınızı gelebilecek bazı aksaklıklar için önceden plan yapmalısınız. Örn; Çok da güvenli olmayan bir mahalleden geçmek zorunda kalacaksanız, orada lastiğinizin patlayabileceğini önceden düşünmeli hiçbir zaman hazırlıksız yakalanmamalısınız.

• Dışarıdayken içecek ve yiyeceklerinize her zaman hakim olun.

• Tanımadığınız kişiler size yardım teklif ederlerse kesinlikle kabul etmeyin. Her ne kadar etkileyici ve nazik olsalar da ve size teklif edilen yardım sadece bir bavulu arabanıza atmak dahi olsa kabul etmeyin. Etkileyici ve nazik olmak insanların gerek duyduklarında kullandıkları özelliklerdir. Sizi etkilemek çaba gerektiren insan için doğal olmayan bir durumdur. Bu kişinin sizden bir beklentisi olması ihtimali yüksektir.

• “Hayır” kelimesini kabul etmeyen ve size zorla yardım etmeye çalışan kişi büyük bir ihtimalle suça yatkındır.

Kişiye özel ‘self defans’ eğitimi.

Tek öğreti altında toplanmış paketlerin hiçbiri yeterli değildir. Ben self defansın grup dersi halinde öğretilmesine de açıkçası karşıyım. Herkes birbirinden farklı ve savunma öğretmek ciddi bir sorumluluktur.

Eğitimi alan kişinin yaşı kilosu cinsiyeti fiziksel bazı zayıflıkları ve güçleri göz önünde bulundurulmalı ve ona özel bir paket yapılandırılmalıdır.Kişisel Savunma İstanbul

Kilolu bir kişi ile daha zayıf bir kişinin izleyeceği yakın kontak stratejisi birbirinden tamamen farklıdır.
Burada örnekleri çoğaltabiliriz.
Kişiye özel eğitim burada en etkili ve güvenli sonucu verecektir.

Peki sokakta en etkili savunma sistemi hangisidir?

Yapılan birçok araştırma sokak karşılaşmalarının %80 kadarının ayakta ve yerde boğuşma şeklinde gerçekleştiğini söylüyor.
Yapımız güreşmeye vurmaktan daha müsaittir.

Kaldı ki vuruşa dayalı savunma esasen self-defense değildir. Anatomik yapımız vuruşa uygun değildir. Ellerimiz ufak ve kolay kırılabilecek kemiklerle ve eklemlerle dolu.

Yapısını bilmediğimiz birine vurmak ortaya tahmin edilemez sonuçlar çıkarır. Bazı kişiler göründüklerinden daha dayanıklıdır. Vurarak durdurmayı seçtiğiniz kişiler sonrasında sizden davacı olabiliriler. İntikam almaya daha eğimli olurlar.

Bana tek kelime ile ‘savunma nedir?’ diye sorulsa ‘kontroldür’ derdim. Defans, kontrol ortamı sağlamak ve zarar görmemektir. Birine vurmaya başladığınızda teknik olarak saldırgan siz olursunuz.

Bir başka konu da saldırı sonrası güvenli alan oluşturulmasıdır. Bazı güvenlik standartlarının oluşması sağlanana kadar savunma taktik şekilde devam etmelidir. Bunlar çok detaylı oldukları için girmiyorum.

Yukarıda anlaşılacağı gibi benim en etkili disiplin listemin başında vuruş kökenli disiplinler yok.

Birden fazla kişiye karşı ne yaparız?

Birden fazla kişiye karşı elinizde silah olsa bile savunma oranınız ciddi anlamda düşer. Tabi eğitimli iseniz şansınız daha yüksek.

Silaha karşı eğitim hikayesi.

Sadece profesyonellere (asker, polis, gardiyan vb) verilmesi gereken bir eğitimdir. Biri size silaha karşı eğitim vereceğini söylüyorsa ve bir pro (asker, polis, güvenlik) değilseniz uzaklaşın. Bu eğitimler sizi çok tehlikeli durumlara sokabilir.

Eğer profesyonel değilseniz bu eğitimlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Dokunmadan Savunma (Yorumsuz)

Unutmayın eğer bir hayal peşindeyseniz size arzuladığınız hayale uygun birşeyler satacak birini hiç zorluk çekmeden bulabilirsiniz.

Biz neler yapıyoruz

Yıllardır kurumlara ve kişilere özel ve grup eğitimleri veriyoruz.

 

Özel ders ve kurumsal eğitimlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

SIRA SİZDE!!!

Umarım yazı sizin için faydalı olur.
Siz hiç sokakta kendinizi savunmak zorunda kaldınız mı?
Yorumlarınızı aşağıda benimle çekinmeden paylaşın.